Ktoś mógłby pomyśleć, że obróbka CNC to stosunkowo prosty proces. W końcu pracę wykonuje za nas maszyna. Jest to jednak błędny wniosek. Efektywność, powtarzalność oraz precyzja, która charakteryzuje nowoczesne metody produkcyjne, jest wynikiem nie tylko wysokiej automatyzacji, ale również lat doświadczenia, wielu godzin dokładnych analiz oraz fachowego obchodzenia się z obrabiarkami pracującymi w parku maszynowym. Dlatego też profesjonalizm, jeśli chodzi o świadczenie usług CNC, jest równie ważny, jak zaawansowana maszyneria.
Obróbka CNC metali – precyzyjne skrawanie
Dlaczego to takie ważne, aby obróbka skrawaniem CNC była maksymalnie precyzyjna? Najbardziej prozaiczny powód jest taki, że poddany temu procesowi element powinien być zgodny z wymaganiami klienta, przedstawionymi w stosownej dokumentacji. Tak wygląda to przynajmniej z punktu widzenia zleceniodawcy. Od strony produkcyjnej, kwestia ta jest nawet bardziej istotna. Skrawanie to rodzaj obróbki ubytkowej, czyli takiej, która generuje odpad. Przedsiębiorstwo, które dba o swoją proekologiczną politykę, musi takimi odpadami umiejętnie zarządzać oraz dopilnować, aby nie marnowało się zbyt wiele surowca. Błąd przy pracach produkcyjnych oznacza także więcej wysiłku na etapie kontroli jakości oraz wykańczania. Trzy podstawowe rodzaje skrawania, którym poświęcamy największą uwagę to wiercenie, toczenie oraz frezowanie. Różnią się one stopniem skomplikowania oraz zastosowaniem, dlatego bardzo istotne jest, aby zdecydować się na właściwy rodzaj obróbki już na etapie przygotowywania projektu wykonawczego.
Obróbka CNC aluminium dla przemysłu
Obróbka CNC daje bardzo szerokie możliwości, nie tylko jeśli chodzi o technikę, ale również surowy materiał, poddany procesom takim jak skrawanie czy gięcie. Najczęściej obróbka metali obejmuje takie tworzywa jak stal, żeliwo czy aluminium. Szczególnie temu ostatniemu warto poświęcić więcej uwagi, gdyż odgrywa w przemyśle bardzo dużą rolę. W międzynarodowej klasyfikacji grup materiałowych, aluminium, obok innych metali niezależnych, jak miedź czy brąz, nosi oznaczenie ISO N. Oznacza to, że jego właściwości pozwalają na stosunkowo łatwą obróbkę, a przy skrawaniu nie generuje on zbyt wiele wiórów, które byłyby trudne do skontrolowania. Jedynym problemem może okazać się przyleganie aluminium do narzędzia, jednak da się tę kwestię rozwiązać, dzięki odpowiedniej ostrości. Z surowca tego korzysta się w wielu różnych sektorach przemysłu, jednak branża transportowa, czyli lotnictwo lub automotive w szczególności upodobały sobie aluminium.