Kompleksowo wyposażona narzędziownia to absolutna podstawa, jeśli chodzi o zakład produkcyjny. Jeśli chcemy wytwarzać komponenty dla branży automotive, sektora rolniczego, budowlanki i wielu innych gałęzi przemysłu, będziemy musieli stosować rozmaite techniki produkcji oraz nowoczesne, solidne i odpowiednio dopasowane oprzyrządowanie. W obróbce plastycznej ogromną rolę odgrywać będą matryce. Jakie jest ich zastosowanie i co powinno się wiedzieć o ich produkcji? Poniżej kilka informacji.
Kucie matrycowe – zastosowanie matryc w obróbce
W dzisiejszych czasach kucie nie kojarzy się już z pracującym w pocie czoła rzemieślnikiem, a raczej ze zautomatyzowanym procesem, wykorzystującym różnorodne narzędzia. Wyróżniamy kucie swobodne, półswobodne oraz matrycowe. Ten ostatni proceder wymaga wykorzystania matrycy, którą mocuje się do stołu prasy, aby następnie przy jej pomocy nadać przedmiotowi pożądany kształt. W tym celu wykorzystuje się również działanie wysokich temperatur. Metoda ta jest popularna głównie ze względu na możliwą do osiągnięcia precyzję, a także oszczędność materiału poddawanego obróbce. Matryce pozwalają więc szybko oraz stosunkowo niedrogo wyprodukować komponenty takie jak koła zębate, wały korbowe i wiele innych.
Produkcja matryc do pras – tworzywo i technologia
Tworzywo odgrywa niesamowicie ważną rolę w procesie produkcji matryc do pras. Najlepszej jakości matryce powstają ze stali narzędziowej o twardości około 56 w skali Rockwella. Dlaczego właśnie taki materiał sprawdzi się idealnie jeśli chodzi o obróbkę plastyczną oraz kucie matrycowe? Przede wszystkim dlatego, że stal narzędziowa jest odporna na ścieranie oraz wysoką temperaturę, którą wykorzystuje się podczas kucia z wykorzystaniem matrycy. Przy tym tworzywo to jest odporne także na udarność czy odkształcenia.
Skoro wiemy już, z czego wykonuje się matryce do obróbki plastycznej, dobrze jest także zdawać sobie sprawę z tego, jak wygląda ich wytwarzanie. Proces ten w dużej mierze ma charakter indywidualny, a przebieg prac zależny jest od zawartości dokumentacji dostarczonej przez zleceniodawcę. Projekt realizacyjny powstaje dopiero po opracowaniu wytycznych w biurze konstrukcyjno-projektowym. Większość zakładów specjalizujących się w produkcji matryc dysponuje technologią CNC, która pozwala osiągnąć najwyższą precyzję i wytwarzać nawet skomplikowane kształty. Dokładność i zgodność z zamówieniem jest niezwykle ważna, gdyż najdrobniejszy błąd może spowodować, że narzędzie nie będzie mogło prawidłowo spełnić swojego zadania.