Konstrukcje stalowe to od wielu lat obiekt zainteresowania przedsiębiorców, ze względu na szereg zalet oraz zastosowań, jakie w sobie kryją. Wytrzymały surowiec, możliwość demontażu i odzyskania części środków oraz stosunkowo niedrogi koszt budowy sprawiają, że tego rodzaju obiekty cieszą się szczególną popularnością. Obok bramownic czy kontenerów, do powszechnie spotykanych konstrukcji stalowych należeć będą również hale magazynowe. Warto wiedzieć, jaką spełniają funkcje oraz jak przystosować taki obiekt do pracy.
Jakie zastosowanie mają hale stalowe?
Hale stalowe często stanowią obiekty przeznaczone do prac produkcyjnych. To tani oraz szybki sposób na wygospodarowanie przestrzeni roboczej, więc coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie. Jednak tego rodzaju obiekty sprawdzają się też bardzo dobrze w roli magazynów. Oznacza to, że wewnątrz budowli przechowywane będą różnego rodzaju materiały i to właśnie od rodzaju ładunku zależeć będzie, jakie właściwości powinna mieć taka hala. Oprócz surowców budowlanych, magazyn może służyć za przechowalnię żywności, leków, maszyn, urządzeń, mebli i wielu innych produktów.
Jak przystosować halę magazynową do spełniania swojej funkcji?
Hala stalowa pełniąca funkcję magazynu musi spełnić szereg czynników zanim zostanie oddana do użytku. Przede wszystkim powinna zostać wybudowana zgodnie z postanowieniami zawartymi w przepisach Prawa Budowlanego. Musi również spełniać warunki techniczne określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Ponadto, zależnie od tego, co będzie przechowywane w magazynie, należy dostosować jego parametry. Jeśli ładunek charakteryzuje się dużym ciężarem, należy wyposażyć halę w suwnicę, dzięki której będzie możliwe zarządzanie nim. W przypadku produktów spożywczych natomiast przestrzeń należy zabezpieczyć specjalną powłoką, przeznaczoną do przechowywania żywności. Sposób ułożenia towaru również ma duże znaczenie, szczególnie na etapie projektowania i ustalania wymiarów obiektu. Magazyny wysokiego składowania, czyli takie, w których towar układa się w wysokie stosy, będzie wymagał postawienia solidnej i wysokiej konstrukcji.
Osobną kwestią jest przystosowanie hali magazynowej w taki sposób, aby mogli w niej przebywać pracownicy. Kluczowa jest odpowiednia temperatura, a ta przy ciężkiej fizycznej pracy nie powinna spadać poniżej 14 stopni Celsjusza. W przypadku lżejszych prac jest to 18 stopni. Pozostałe aspekty, o które należy się zatroszczyć to oświetlenie, wentylacja oraz dostęp do pomieszczeń takich jak szatnia, jadalnia oraz toaleta.