Tanie, solidne i czasooszczędne rozwiązanie dla przedsiębiorcy – tak można w skrócie opisać wiele wykonanych ze stali obiektów, służących do celów biznesowych. Prawda jest taka, że produkcja konstrukcji stalowych jest możliwa niezależnie od warunków atmosferycznych i dzięki temu odbywa się szybko i sprawnie. Jednak warto mieć na uwadze, że proces ten składa się z wielu etapów, między innymi tworzenia projektu wykonawczego czy zarządzania surowcem. Jako bardzo istotne stadium należy wyróżnić spawanie. Poniżej kilka informacji o tym, jak przebiega realizacja tego odpowiedzialnego zadania.
Spawanie konstrukcji stalowych – co warto wiedzieć?
Spawacz jest członkiem zespołu fachowców pracujących w zakładach produkcyjnych. Zatem to, czy będzie swoje obowiązki mógł wykonać sprawnie, w dużej mierze zależy od tego, co wydarzyło się na wcześniejszych etapach produkcji konstrukcji stalowej. Chodzi tutaj nie tylko o prawidłowe przygotowanie elementów do prac spawalniczych, ale nawet sam dobór surowca. Gatunek stali, który zostanie wykorzystany, będzie miał wpływ na przebieg spawania. Od tego zależeć będzie również wybór metody.
Metody spawania konstrukcji stalowych
Wyróżniamy kilka metod spawania konstrukcji. W przypadku spawania metodą MIG, wykorzystuje się gaz osłonowy chemicznie obojętny, natomiast MAG pozwala na wykorzystanie w tym procesie gazu osłonowego aktywnego. Za pomocą specjalnego uchwytu spawalniczego, kluczowego do prawidłowego przeprowadzenia prac, wprowadza się materiał dodatkowy, gaz oraz przekazuje się prąd do spawanego elementu. Elementy konstrukcji spawa się za pomocą łuków elektrycznych, powstających między spawanym materiałem, a elektrodą.
Istnieje także metoda TIG. Ta technika również polega na wytworzeniu łuku elektrycznego, jednak tym razem, zamiast wykorzystania elektrody topliwej (tak jak w przypadku MAG), w spawaniu bierze udział elektroda nietopliwa z wolframu lub jego stopów. Gaz natomiast jest chemicznie obojętny (np. hel lub argon).
Kompetencje spawacza – kto może tworzyć konstrukcje stalowe?
Jeśli ktoś planuje karierę jako spawacz, kompetencje zyskać może dzięki specjalnym kursom, które go do tego przygotują. Często potrzebne są również uprawnienia do pracy na wysokościach lub w trudnych warunkach. Wartościowy na ryku pracy jest również Certyfikat Europejskiego Inżyniera Spawalnika, dzięki któremu można cieszyć się atrakcyjnymi ofertami. Z posadą spawacza wiąże się często duża odpowiedzialność, ale również niemałe pieniądze. Nie jest to jednak zawód dla każdego. Wymaga dobrego zdrowia i kondycji, a także cierpliwości, dokładności oraz samodzielności.