W procesie obróbki CNC powstaje wiele różnorodnych elementów, które spełniają role narzędzi albo komponentów mebli, sprzętów elektronicznych czy maszyn. Tworzy się w ten sposób także części do samochodów oraz wiele innych produktów, które często także łączy się ze sobą, w różnych konfiguracjach. Zatem ważne jest nie tylko nadanie detalom odpowiednich wymiarów, ale również wywiercenie oraz obróbka otworów, które mogą służyć jako przestrzeń montażowa. Co warto wiedzieć na ten temat?
Obróbka ubytkowa CNC – jak powstają otwory?
Otwory w elementach wykonanych przy użyciu technologii CNC mogą mieć różne zastosowania np. umożliwiać przepływ cieczy albo służyć za element łączenia. Dzielimy je na przelotowe oraz nieprzelotowe, czyli takie, przez które widzimy na wylot oraz te wykonane jedynie do pewnej głębokości.
Zależnie jednak od przeznaczenia takiego otworu, należy zastosować odpowiednią metodę obróbki i nadać mu żądaną wielkość czy kształt. Stosuje się więc różne sposoby, spośród których najpopularniejszym jest wiercenie, czasem poprzedzone wstępnym nawiercaniem. Niestety w takim wypadku dokładność prac może nie być zadowalająca, zatem niezbędne będzie dodatkowe obrabianie otworu. Rozszerzyć jego średnicę można poprzez powiercanie, a zadbać o wykończenie rozwiercając.
Warto pamiętać, że wiercenie oraz pokrewne procesy związane z tworzeniem otworów klasyfikuje się jako obróbkę ubytkową, generującą odpad. W tym wypadku takim odpadem będą wióry. Oznacza to, że w trakcie prac, nie tylko narzędzia muszą aktywnie działać, aby usunąć naddatek surowca. Niezbędny jest również mechanizm przeznaczony do odsysania wiórów, które powstają w wyniku wiercenia.
Narzędzia do obróbki otworów CNC
Nietrudno zgadnąć, że narzędzia najczęściej wykorzystywane w obróbce otworów CNC to przede wszystkim wiertła. Jednak bardzo istotny jest tutaj dobór surowca, z którego takie wiertło jest wykonane. Od tego będzie bowiem zależało, czy spełni swoje zadanie.
Popularnym wyborem są wiertła monolityczne, w całości wykonane z jednego materiału. Do elementów, które mogą pozornie sprawiać trudności w obróbce przeważnie stosuje się narzędzia ze stali narzędziowej. Cechuje ją wysoka twardość, jednak pod tym względem przewyższa ją stal szybkotnąca, z której również powstają funkcjonalne wiertła. Czasem sięga się również po węgliki spiekane, które umożliwiają pracę przy dużych prędkościach oraz wysokich temperaturach. Każda z tych opcji będzie odpowiednia do innego rodzaju elementów oraz zastosowanych metod obróbki. Należy więc wybierać rozważnie.