Ile kosztuje produkcja konstrukcji stalowych? Koszty, które musisz brać pod uwagę
W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy nie mają łatwo. Ciężka sytuacja w kraju, rosnąca płaca minimalna, zawirowania podatkowe, pandemia i inflacja to tylko niektóre czynniki wpływające na obecną sytuację gospodarczą. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie oszczędnych rozwiązań. Konstrukcje stalowe są jedną z tańszych opcji stworzenia powierzchni roboczej lub magazynowej, a za razem wykazują dużą trwałość. Jednak nie oznacza to, że decydując się na takie rozwiązanie, można darować sobie kalkulację kosztów. Poniżej zamieszczamy sugestie, co w szczególności brać pod uwagę, przymierzając się do postawienia takiego obiektu.
Konstrukcje stalowe – koszt materiałów
To ile zapłacisz za gotową konstrukcję zależeć będzie przede wszystkim od tego, jakie materiały zostaną wykorzystane w procesie produkcji. Poza stalowym szkieletem obiektu, warto pamiętać również o fundamentach. Tutaj dobrze sprawdzi się żelbet, czyli wzmocniony stalowymi elementami beton. Należy również zatroszczyć się o posadzkę przemysłową, do której wykorzystany może być beton konstrukcyjny. Konieczne może być też zamontowanie blach trapezowych na dachu, a także zatroszczenie się o stolarkę drzwiową i okienną.
Im lepszej jakości materiały zostaną wykorzystane w produkcji tych poszczególnych elementów, tym większa będzie wytrzymałość całego obiektu. Zazwyczaj są one projektowane w taki sposób, aby swobodnie mogły przetrwać około 50 lat. Szacuje się, że koszt budowy wówczas wyniesie od 1500 do 2100 zł netto za metr kwadratowy. Najwięcej w tym wszystkim będzie nas kosztować stalowy szkielet oraz płyty warstwowe.
Ceny ogrzewania a produkcja konstrukcji stalowych
Zlecając postawienie hali magazynowej bądź innej konstrukcji stalowej, należy pomyśleć nie tylko o sumie inwestycji za samą produkcję, ale również o tym, jakie koszty może wygenerować w przyszłości. Tutaj niestety trzeba spojrzeć realnie na obecnie ceny prądu i pomyśleć nad kwestią ogrzewania całej przestrzeni. Pamiętaj, że im większa przestrzeń, tym więcej będzie trzeba za to zapłacić. Dlatego na etapie projektowania warto zadbać o odpowiednią izolację i nie dopuścić, aby ciepło łatwo uciekało z wnętrza, generując w rezultacie ogromne rachunki lub uniemożliwiając pracę. Nie jest to zresztą wyłącznie kwestia komfortu osób przebywających wewnątrz hali, ale także norm izolacyjności cieplnej, które w 2021 roku uległy jeszcze większemu zaostrzeniu. Tutaj Twoim sprzymierzeńcem może okazać się pianka poliuretanowa, która posiada cenione właściwości termoizolacyjne.