Hale stalowe służące jako przestrzeń robocza lub magazynowa, bramownice, wiaty przystankowe i wiele innych rodzajów konstrukcji stalowych, dobrze służą przedsiębiorcom. Nad murowanymi lub drewnianymi obiektami górują chociażby tym, że można je budować w niemal każdych warunkach atmosferycznych. Zatem postawić konstrukcję można niezależnie od pory roku, jednak warto pamiętać, że jest to proces wieloetapowy. Od sporządzenia projektu i zaplanowania do wydania dokumentacji powykonawczej jest długa droga. Jeśli ma ona zakończyć się oddaniem do użytku solidnego obiektu, należy zadbać o stosowne zabezpieczenie antykorozyjne podczas prac wykończeniowych.
Produkcja konstrukcji stalowych – rodzaje zabezpieczenia antykorozyjnego
Po tym, kiedy spawacze zakończą swoją pracę nad konstrukcją stalową i wszystkie elementy znajdą się na swoim miejscu, nadejdzie czas na wykończenie. Etap ten może przybrać różną formę, zależnie od tego, jaką formę pokrycia wybierzemy, aby zabezpieczyć nasz obiekt przed korozją. Jakie rodzaje wykończenia oferuje większość przedsiębiorstw, zajmujących się stawianiem konstrukcji stalowych? Będzie to malowanie przy pomocy farb ciekłych, malowanie proszkowe lub ocynkowanie. Czasem wykonuje się zarówno cynkowanie, jak i malowanie. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników. Różnią się one od siebie trwałością, podatnością na uszkodzenia, prostotą wykonania, estetyką oraz ceną. Zatem odpowiednią formę zabezpieczenia należy dostosować do typu konstrukcji i jej planowanego zastosowania.
Jaki rodzaj wykończenia dla konstrukcji stalowej?
Ograniczony budżet może spowodować potrzebę poszukiwania tanich rozwiązań. Dlatego też przedsiębiorca, któremu zależy na obniżeniu kosztów, zdecyduje się najpewniej na malowanie na mokro. Stosunkowo niska cena wykończenia oraz estetyczny efekt końcowy to niewątpliwe zalety. Chociaż dość łatwo o uszkodzenie takiej formy pokrycia, można także bez trudu naprawić ewentualne rysy. Dużo droższe, ale również cechujące się dużą estetyką i możliwością personalizacji koloru malowanie proszkowe, będzie nieco bardziej trwałe i mniej skłonne do poddawania się uszkodzeniom. Popularną metodą jest również cynkowanie, które zapewnia przyzwoitą trwałość, dobrze zabezpiecza przed korozją oraz nie ulega zarysowaniom w taki sposób jak malowane pokrycie. Decydując się na tę opcję należy mieć na uwadze, że przed pokryciem stalowych elementów warstwą cynku, powinno się je uprzednio przygotować do tego procesu. Konieczne jest wykonanie otworów technologicznych, które umożliwią przepływ cynku.