Przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką metali musi być miejscem, w którym panuje idealny porządek. Znajdują się w nim sektory, w których magazynuje się surowce oraz biura, gdzie opracowywane są projekty, a dokumentacja dostarczona przez klienta poddawana jest wnikliwej analizie. Najważniejszym miejscem będzie jednak narzędziownia. To tam odbywa się lwia część prac, a od dobrej organizacji w jej obrębie zależeć będzie terminowa realizacja zleceń oraz bezpieczeństwo pracowników. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego niezwykle ważnego sektora, procesów w nim przebiegających oraz produktów, które go opuszczają.
Co to jest narzędziownia?
Narzędziownią nazywamy przestrzeń roboczą, w której realizowane są zlecenia. To właśnie tam znajduje się park maszynowy, w którym na wysokich obrotach pracują obrabiarki CNC i inne pożyteczne narzędzia. Toczenie, frezowanie i wiercenie to prace, które praktycznie nie ustają, a za ich wykonanie odpowiadają sterowane komputerowo maszyny. W nowoczesnej narzędziowni to właśnie technologia odgrywa główne skrzypce. Właśnie dlatego zakłady produkcyjne inwestują duże pieniądze w modernizację tego sektora oraz wprowadzają jak najwięcej rozwiązań, które pozwalają na automatyzację kolejnych procesów. Jednocześnie do obsługi zaawansowanych narzędzi niezbędni są fachowcy z doświadczeniem inżyniera oraz zdolnościami programisty. Jedynie odpowiednio przeszkolony operator, cechujący się znajomością języka programowania, będzie w stanie wydać odpowiednie komendy i pokierować narzędzia w taki sposób, aby wytwarzane komponenty uzyskały żądane parametry.
Co powstaje w narzędziowni?
W zakładzie produkcyjnym powstaje wiele detali czy akcesoriów, takich jak uchwyty do maszyn, które wytwarzane są przy pomocy technologii CNC, jednak to nie wszystko. Narzędziownia jest także miejscem, w którym konstruuje się bardziej lub mniej skomplikowane elementy, takie jak formy odlewnicze, formy wtryskowe, wykrojniki, tłoczniki czy specjalistyczne oprzyrządowania do maszyn. Zależnie od tego, jak duże jest przedsiębiorstwo i jakie ma możliwości, w należącej do niego narzędziowni może odbywać się produkcja na skalę masową. Powtarzalność i precyzja sterowanych komputerowo narzędzi przekłada się bowiem na bardzo dużą efektywność pracy i pozwala realizować nawet bardzo duże zamówienia od firm zewnętrznych. Jednocześnie warto zauważyć, że możliwe jest także prowadzenie narzędziowni mając na względzie szacunek dla środowiska naturalnego. Mimo wytężonej pracy oraz wykonywania setek zleceń, inteligentne zarządzanie odpadami oraz oszczędność surowca pozwala ograniczyć szkodliwy wpływ działalności produkcyjnej.