W parku maszynowym znajdują się różnorodne urządzenia, których przeznaczeniem jest nadanie elementom żądanego kształtu oraz parametrów. Nowoczesna technologia umożliwia między innymi laserowe cięcie blach czy też kucie matrycowe, warto jednak pochylić się także nad obrabiarkami, które pozwalają na przecinanie oraz wykańczanie rur. Znajdują one szerokie zastosowanie w branży automotive, co samo w sobie sprawia, że są niezwykle użyteczne. Jednak można spotkać się z nimi również w przemyśle meblowym, infrastrukturze drogowej, a nawet mijając rusztowania konstrukcji budowlanych. Zatem co należy wiedzieć o takich sprzętach?
Przecinarki i kalibrownice – jakie rodzaje obrabiarek można znaleźć?
Jeśli chodzi o najbardziej powszechne rodzaje obrabiarek do rur, wyróżnić można między innymi przecinarki. Zadaniem takiej maszyny jest przede wszystkim cięcie, jednak nie wystarczy, że będzie po prostu generować ubytek. Musi ona przede wszystkim działać precyzyjnie i nie uszkadzać elementu poddawanego obróbce. Wszystko to przy zachowaniu bezpieczeństwa operatora. Funkcja, która minimalizuje zagrożenie to między innymi pulpit dwuprzyciskowy, dzięki któremu uruchomienie cyklu cięcia nie będzie natychmiastowe.
Drugim rodzajem obrabiarki do rur, który często można znaleźć w narzędziowni wielu przedsiębiorstw to kalibrownica. Daje ona możliwość personalizacji wybranego elementu i dostosowania go do potrzeb użytkownika. Oznacza to, że przy pomocy kalibrownicy możemy między innymi rozpęczać lub zwężać końcówki rur. Umożliwia także wycinanie slotów czy wybranych kształtów. Trzeba więc przyznać, że maszyna taka jest nieoceniona na etapie wykończania produktu.
Jak wybrać obrabiarkę do swojej narzędziowni?
Wybierając obrabiarkę do rur, która będzie stanowiła wyposażenie narzędziowni, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim powinny nas interesować funkcje posiadane przez urządzenie. W większości obrabiarek dostępny jest zestaw opcji, na które składają się w różnych kombinacjach: roztłoczenie, zatłoczenie, wycinanie, rozcinanie, tłoczenie znaczników, stożkowanie lub kształtowanie asymetryczne. Jakie jeszcze kwestie powinno się mieć na względzie? Jeśli maszyna będzie mobilna, ułatwi to organizację stanowiska pracy, więc to dobry pomysł, aby zapytać producenta o ten aspekt. Zapytajmy także o energooszczędność, przynajmniej jeśli zależy nam na tym, aby praca urządzenia nie generowała ogromnych rachunków za prąd. Dodatkowym plusem jest także niewielki gabaryt oraz prosta obsługa serwisowa.