Mówiąc „obróbka metali”, często mamy na myśli na przykład niezwykle trwałą stal narzędziową albo żeliwo. Jednak trzecim surowcem, który również może przyjść nam na myśl jest aluminium. Ten metal jest niezwykle popularny i ma bardzo szerokie zastosowanie. Być może nie należy do najbardziej wytrzymałych tworzyw, przynajmniej w zestawieniu z dwoma wcześniej wymienionymi, jednak jego lekkość oraz właściwości pozwalają na wykorzystanie go w licznych branżach. Z aluminium spotkamy się zatem w sektorze transportowym, chemicznym czy spożywczym. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wytwarza się aluminiowe komponenty na potrzeby tych gałęzi przemysłu.
Obróbka aluminium – zadanie łatwe czy trudne?
Podstawową zaletą aluminium, która sprawia, że jest to tak powszechnie wybierane rozwiązanie to nie tylko jego lekkość, ale przede wszystkim jego elastyczność. Dodatkowo pod wpływem ciepła tworzywo to staje się jeszcze bardziej podatne na zmianę wymiarów. Wydawać by się zatem mogło, że to idealny materiał do obróbki cieplnej oraz wykorzystania technologii CNC. Co więcej, finalny produkt będzie odporny na korozję oraz szereg czynników zewnętrznych. Jednak należy mieć na uwadze, że nie istnieje surowiec, w przypadku którego można by pozwolić sobie na nieuwagę podczas czynności produkcyjnych. Chyba, że chcemy dołożyć sobie pracy na etapie wykończenia. Zatem musimy odpowiednio dobrać metodę obróbki, zależnie od tego, jaki produkt chcemy uzyskać oraz zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim należy monitorować prędkość posuwową podczas pracy frezarki, jeśli nie chcemy, aby powierzchnia przedmiotu odbiegała od naszych założeń. Ważne jest także odprowadzanie nadmiaru ciepła. Jeśli nie będziemy w stanie zapewnić odpowiedniego chłodzenia, upewnijmy się, że posiadamy specjalistyczne narzędzia, które pozwalają nie zajmować się tą kwestią.
Toczenie i frezowanie aluminium
Metody obróbki aluminium, które warto wyróżnić to toczenie oraz frezowanie. Obie możemy zakwalifikować do obróbki ubytkowej, generującej odpad. Oznacza to więc, że będzie trzeba opracować system odprowadzania wiórów, aby możliwe było prawidłowe przeprowadzenie prac. Podczas skrawania zwróćmy również uwagę na to, czy materiał jest odpowiednio utwardzony. W przeciwnym razie cały proces może zostać utrudniony. Na co natomiast zwracać uwagę podczas frezowania aluminium? Poza odpowiednią temperaturą oraz chłodzeniem, należy zadbać o odpowiedni rodzaj frezu. W tym wypadku sprawdzą się frezy dwu lub trzyostrzowe. Dużą wagę należy przywiązać również do kwestii wykończenia powierzchni.