Automatyzacja w wielu zakładach produkcyjnych osiągnęła dzisiaj poziom, o jakim dawniej mogliśmy tylko pomarzyć. Park maszynowy stał się miejscem wytężonej pracy komputerów, narzędzi oraz ludzi, chociaż ta ostatnia grupa ma dziś nieco mniej fizycznych czynności do wykonania. Maszyny CNC zmieniły przemysł obróbki metali niemal nie do poznania. Jak to się wszystko zaczęło? Cofnijmy się do XVIII wieku!
Obróbka CNC – początki
Przełom XVIII i XIX wieku to niezwykle intensywny czas dla przemysłu, zwłaszcza że właśnie wtedy powstała maszyna parowa. Zainteresowanie wynalazkami, które mogłyby zelektryzować gospodarkę i ruszyć na przód procesy produkcyjne, było wówczas ogromne. Preludium do wynalezienia maszyny CNC stanowić mogło kilka nowinek technicznych z tamtego okresu. Pierwszą znaczącą innowację przyniósł francuz Joseph Marie Jacquard. W 1805 roku dostrzeżono ogromny potencjał w jego maszynie służącej do wiązania sieci. Dziurkowane karty, na podstawie których działało urządzenie uznajemy dziś za prototyp nośnika danych. Ten rewolucyjny wynalazek miał wpływ nie tylko na branżę włókienniczą.
W 1837 roku kartami dziurkowanymi zainspirował się angielski mechanik Charles Babbage, który skonstruował maszynę analityczną. Kolejne znaczące odkrycie należało jednak do pracownika urzędu statystycznego w USA. Herman Hollerith stworzył maszynę analityczno-liczącą, która została wykorzystana w 1890 roku do opracowania wyników spisu powszechnego ludności. Jej działanie oparte było na kartach perforowanych. Wynalazca zadowolony z sukcesu założył firmę Tabulating Machine Company, która położyła podwaliny pod IBM, czyli istniejący do dziś ogromny koncern komputerowy.
W XX wieku kontynuowano pracę nad kartami dziurkowanymi, chociaż pewien zastój spowodowała wojna światowa. Jednak prace udało się wznowić, a pod koniec lat 40 powitaliśmy pierwszą obrabiarkę wraz z tranzystorem, pozwalającym nieco zmniejszyć wymiary maszyn przemysłowych.
Obróbka CNC dzisiaj
Rok 1958 bardzo mocno przybliżył nas do tego, jak obrabiarki prezentują się dzisiaj. To właśnie wtedy do gry weszły mikrokomputery i zapoczątkowały produkcję maszyn służących do obróbki CNC. Narzędzia i oprogramowanie, z których dziś korzystamy, przeszły długą drogę do tego, aby stać się niemalże filarem przemysłu obróbki metali. Jednak to właśnie długotrwałe prace i udoskonalanie pozornie prostych wynalazków, doprowadziły do tego, że automatyzacja stoi obecnie na tak wysokim poziomie. Co więcej, jest to technologia, której proces ulepszania jeszcze się nie zakończył i wkrótce możemy spodziewać się kolejnych odkryć.