Narzędzia, które same wykonują za nas pracę to wizja przyszłości. Jak bardzo odległej? Nie tak bardzo, biorąc pod uwagę, jak mocno zautomatyzowane są linie produkcyjne poszczególnych przedsiębiorstw, parających się obróbką metali. Maszyny wykorzystujące innowacyjną technologię CNC wykonują polecenia programisty, bez konieczności manualnego przeprowadzania większości czynności. Narzędzia sterowane przez komputer pomagają w precyzyjny sposób przygotować wybrane półfabrykaty w taki sposób, aby stały się kompletnym produktem, zgodnym z wytycznymi, otrzymanymi od klienta. W jaki sposób to działa i jaki rodzaj oprogramowania należy poznać, aby dobrze poradzić sobie z obsługą maszyn CNC? Czy programowanie parametryczne będzie miało tutaj zastosowanie?
Obróbka skrawaniem na maszynach CNC
Oczywistym jest, że nawet przy wysokim poziomie automatyzacji oraz rozbudowanym parku maszynowym, obróbka skrawaniem na maszynach CNC, nie będzie czynnością, której każdy może się podjąć. Wymagana bowiem jest tutaj szeroka wiedza z zakresu narzędzi oraz technik obrabiania. Nóż tokarski, frez, wiertło czy laser? Co najlepiej sprawdzi się w przypadku danego elementu i nada mu żądany kształt? Ponadto należy znać na wylot język programowania, aby móc wyznaczyć ścieżki dla narzędzi, które mają poruszać się względem obiektu w taki sposób, aby stworzyć gotowy wyrób, zgodny z dostarczoną dokumentacją. Moduł CAM okazuje się tutaj często niezwykle użyteczny. Computer Aided Manufacturing, czyli komputerowe wspomaganie wytwarzania, pozwala przeprowadzić symulację całego procesu pracy narzędzi, co ułatwia planowanie.
Rozwiązania dla przemysłu
Systemy CAM potrafią w wielu wypadkach okazać się bardzo użyteczne, jednak poprawny przebieg prac produkcyjnych, zależy także na przykład od wydajności obrabiarki, dobrego podziału obowiązków czy wnikliwej kontroli jakości. Czasem też zamiast na sprawdzone moduły CAM należy raczej postawić na programowanie parametryczne. Dzięki temu inżynier zyskuje pewność, że ma całkowitą kontrolę nad programem. Chociaż teoretycznie wydaje się, że jest to o wiele mniej wygodne rozwiązanie, często okazuje się jedynym słusznym. W przypadku modułu CAM, planujemy ścieżki narzędzi przy wykorzystaniu modeli 2D lub 3D, co jest niezwykle przydatne na przykład podczas obróbki pięcioosiowej ciągłej. Jednak programowanie parametryczne pozwala tworzyć ścieżki uzależnione od parametrów. Programista może spersonalizować cykl obróbczy w taki sposób, aby nie musiał pisać osobnego programu dla każdego elementu o tym samym kształcie, od pozostałych różniącego się jedynie wymiarami.