Obróbka skrawaniem, czyli taka, której celem jest zmiana kształtu obiektu, poprzez usuwanie poszczególnych warstw naddatku obróbkowego, przybierać może różne formy. Jedną z prostszych jest wiercenie. Narzędzie, w tym wypadku wiertło, pozycjonowane jest na konkretny punkt, a następnie wykonywany jest otwór. Inną metodą będzie frezowanie, podczas którego frez wprawiony jest w ruch obrotowy. Trzecią postacią obróbki ubytkowej, którą niewątpliwie warto wyróżnić, będzie toczenie. W żadnym zakładzie produkcyjnym, który świadczy profesjonalne usługi skrawania, nie powinno zabraknąć usługi toczenia z wykorzystaniem nowoczesnej technologii CNC.
Toczenie metalu – zobacz jak!
W przypadku frezowania to narzędzie wykonuje ruch obrotowy, jednak w trakcie toczenia, sytuacja wygląda odwrotnie. To nasz obiekt, któremu chcemy nadać pożądany kształt, obraca się wokół własnej osi, podczas gdy nóż tokarski, wiertło czy też narzędzia do gwintowania, wykonują ruch posuwowy. Podobnie jak w wypadku innych metod obróbki metali, tutaj również niezwykle istotna jest precyzja. Tokarka, którą manualnie obsługuje operator, najprawdopodobniej nie będzie w stanie sprostać temu odpowiedzialnemu zadaniu, kiedy w grę wejdzie realizacja większego zlecenia. Dlatego też obecnie większość nowoczesnych przedsiębiorstw decyduje się wprowadzić do swojego parku maszynowego technologię CNC.
Computerized Numerical Control, czyli rozwinięcie skrótu CNC, odnosi się do urządzeń numerycznych sterowanych komputerowo. Jak można się domyślić, taką maszyną może być także nowoczesna tokarka. Zatem toczenie CNC nie będzie wymagało zbyt wiele zaangażowania, jeśli chodzi o pracę fizyczną. Tę bowiem narzędzia wykonają same. Należy za to być zaznajomionym z językiem programowania, aby za pomocą specjalnej aplikacji, wydać odpowiednie komendy.
Usługi toczenia CNC
W jakich branżach przedsiębiorcy najczęściej zwracają się do zakładów produkcyjnych, aby skorzystać z usług toczenia CNC? Właściwe pytanie powinno raczej brzmieć, w jakich sektorach biznesu toczenie nie ma zastosowania. Obróbka CNC jest kluczowym czynnikiem napędzającym przemysł budowlany, motoryzacyjny, meblowy czy rolnictwo. Dzięki toczeniu może powstawać wiele różnorodnych komponentów, chociaż warto zauważyć, że w większości są to elementy o okrągłym czy też walcowatym kształcie. Końcowym produktem tego procesu mogą być na przykład wały, osie, tuleje, łożyska czy koła zębate. Dla kontrastu, warto pamiętać również o istnieniu metody obróbki zwanej wytaczaniem, która polega na toczeniu powierzchni wewnętrznych.