Niestety nie można powiedzieć, aby pandemia przysłużyła się naszej krajowej czy nawet europejskiej gospodarce. Chociaż e-commerce rozkwitło, kryzys dotknął bardzo wielu branż, w tym także automotive. Jeśli chodzi o produkcję części samochodowych, pierwsze duże spadki zanotowano już na początku 2020 roku, aby potem pogłębiły się jeszcze bardziej w drugim kwartale roku 2021. Na szczęście najgorsze już minęło i teraz przyszłość branży motoryzacyjnej w Polsce prezentuje się raczej pozytywnie. Jak przedstawia się nasz udział w produkcji dla automotive i czemu zawdzięczamy relatywnie dobrą pozycję?
Automotive – Polska na tle Europy
Jeśli chodzi o produkcję części i komponentów samochodowych to Polska stanowi jedno z najbardziej intensywnie działających w tym kierunku państw europejskich. Według danych podanych przez GUS, już w roku 2020, przemysł motoryzacyjny stanowił 10% krajowego przetwórstwa oraz 12% eksportu. Co więcej, Polska może poszczycić się również dużą liczbą wykształconych inżynierów oraz studentów wciąż uczących się na kierunkach technicznych. Dzięki temu nie ma problemów w kwestii rąk do pracy. Zatem można liczyć na raczej pozytywne prognozy, jeśli chodzi o branżę automotive w naszym kraju. Trzeba jednak brać pod uwagę, że wkrótce staniemy przed wyzwaniem, jakim będzie zaprzestanie produkcji samochodów spalinowych, gdyż w 2035 roku w życie ma wejść zakaz ich sprzedaży.
Technologia CNC w automotive – motor napędowy rozwoju
Sektor motoryzacyjny prężnie rozwija się głównie dzięki nowoczesnym technologiom oraz wysokiej automatyzacji procesów produkcyjnych. Także w Polsce sięga się po zaawansowane maszyny CNC, które pozwalają na precyzyjną i niezwykle efektywną produkcję elementów, wykorzystywanych przez wytwórców samochodów. Dzięki urządzeniom sterowanym numerycznie udaje się stosunkowo szybko zaspokoić zapotrzebowanie rynku na niezbędne komponenty. W parkach maszynowych polskich przedsiębiorstw trwa intensywna produkcja części do układów napędowych czy kierowniczych, zawieszenia i wielu innych detali, które potem dostarczane są do producenta aut.
Lean Management – inteligentne zarządzanie w produkcji dla automotive
Nie bez znaczenia jest także umiejętność zarządzania przedsiębiorstwem wytwarzającym komponenty dla automotive. Polskie zakłady produkcyjne cechuje często terminowość i rzetelne podejście do wykonywanych zadań. Jeśli chodzi o model zarządzania, Barosz inspiruje się zasadami Lean Managementu. To właśnie ta metoda rozporządzania czasem, surowcem i pracownikami pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty oraz ograniczyć marnotrawstwo. Co ciekawe, filozofia ta miała swoje początki w japońskim przemyśle samochodowym, więc tym bardziej warto się nią interesować.